RSS

Trnávka

Slalomový kanál u krásné vesnice Želiv nedaleko Humpolce (asi 10 km) patří mezi nejtěžší umělé tratě na světě. Betonové koryto s četnými umělými překážkami zprvu budilo u závodníků hrůzu a i ostřílení borci se do divokých peřejích pouštěli se strachem. Důvodem byly gumové vaky (překážky), které byly rozestavěny v korytě někdy dost nebezpečně a nemilosrdně trestaly každou chybu na trati. Po mnohých úpravách se podařilo uspořádání překážek doladit tak, že i přes velké množství skoků, válců a proudů je trať bezpečná a vodáky stále více vyhledávána.

 

Každoročně se zde uskutečňují závody ve slalomu, raftingu, sjezdu a několik tréninkových víkendů či týden pro závodníky i odvážné turisty. Nevýhodou tohoto kanálu je, že je postaven na přepouštěcí přehradě s pitnou vodou, a kanál je proto možné spouštět jen několikrát do roka.

Dnes tvoří překážky v kanále betonové prahy na dně kanálu a 44 dřevěných vrat zakotvených ve stěnách kanálu. Na konci kanálu je 1,3 m vysoký skok s válcem, který byl vybudován pro navýšení hladiny cílové rovinky pro slalomové závody. Měl mít využití i pro rodeo na divoké vodě , ale voda padá z velké výšky a zařezává se do spodní hladiny, kde vzniká nekontrolovatelně pulzující voda, která při nájezdu nedovoluje udělat jakoukoli rodeovou figuru.

Odkud Kam km time
Praha Želiv 86 0:57
Brno Želiv 120 1:10
Olomouc Želiv 193 1:50
České Budějovice Želiv 100 1:30
Karlovy Vary Želiv 230 2:40
Ostrava Želiv 300 3:13
Bratislava Želiv 244 2:38
Wien Želiv 210 2:45
Linz Želiv 208 3:00
Salzburg Želiv 330 4:15
Berlin Želiv 440 4:45
Budapest Želiv 440 4:40
Frankfurt am Main Želiv 627 5:57

Kanál není vhodný pro pádlisty bez stoprocentně zvládnutého eskymáckého obratu. Rozplavba na Trnávce může být značně nepříjemná.
Je škoda, že kanál Trnávka nehostila zatím žádný mezinárodní závod v kanoistických disciplínách na divoké vodě. Podmínkou uspořádání mezinárodních závodů je zabezpečení tréninků minimálně týden před akcí, na což voda z přehrady (která slouží jako zásobárna pitné vody) bohužel nestačí.

Parametry:

 • Délka: 700 m
 • Spád: 11 m
 • Průtok: 12 m3/s
 • Hloubka: 0,9 – 1,3 m
 • Obtížnost: WW IV – V

 


Zobrazit místo World Rafting In Czech Republic 2012 na větší mapě

Fotogalerie z Trnávky

.

 


Komentáře

 1. Lenča napsal:

  Ahooooj, budete mít nějaké fotky z tréninku na Trnávce?? Díky 😉

 2. […] tenhle Landův text perfektně sedí na to, co se dělo o víkendu na Trnávce. Akorát hrdinský kecy (jak to bylo krutý, že se s tím fakt nedalo nic dělat, spadla mi […]

 3. […] rafťáci, kevlaráři… zkrátka všichni milovníci divoké vody jsou pořadateli z RK Stanu srdečně zváni na poslední letošní tréninkový víkend na Trnávce 24.-25. září. V sobotu […]

 4. Petal napsal:

  Ahoj,
  dá se kanál na Trnávce (s)jet na samovylévací vzducholodi Barace, nebo už je to nad možnosti lodi? A máte s tím někdo zkušenost? Láká mě víkendové ježdění, ale na singla si ještě netroufnu…

 5. Fil napsal:

  Jo, dá se. Pokud vím, tak na Barace jdou sjet i Čerťáky. Na Trnávce se už několik let jezdí slalom R2 na nafukovacích deblech.

 6. Knedlik napsal:

  Přidávám odkaz na video co jsem udělal ze všech fotek z červnové Trnávky 🙂 https://vimeo.com/69425514

 7. hafieror napsal:

  Pár fotek z Želiva neděle 22.6.2014
  http://www.fotohavlat.cz/?p=696

 8. L.Kucera napsal:

  Nechapu,proc zrovna lodickari musi mit kazdorocne vlhke poteseni v dobe,kdy je prave v ryb.sezone 16.6.povolen lov dravcu?Myslim,ze CRS, s touto organizaci muze udelat dohodu na rozdilny termin a ne jiz po mnoho let hybat vodou v radech metru prave v tomto terminu,coz je jiste mokrejm cumakum s vesly uplne fuk,ale dokazi tak kazdorocne rozezlit mnoho pratel Petrova cechu na teto vode.Myslim si,ze jde pouze o oboustranou vstricnost,nebo je to zamer,ci snad schvalnost?Jestli muzete nekdo kompetentni,zadam o smysluplnou odpoved. Dekuji Kucera ….PETRUV ZDAR!

 


Zde můžete napsat něco duchaplného