Rafting pro skauty
Rafting je optimální možností, jak přitáhnout starší skauty k divoké vodě, dát jim možnost rozvinout a prohloubit znalosti a zkušenosti získané během vodáckých aktivit ve skautu. Ideálně kombinuje sportovní výkon a adrenalin, ale i zodpovědnost, respekt před divokou vodou a v neposlední řadě také pobyt v přírodě a kamarádství.
Rafting patří mezi jeden z moderních adrenalinových sportů, jeho počátky se datují do 80. let minulého století, kdy se začalo sjíždění divokých řek na člunech masověji rozšiřovat. V Čechách, zemi vodáckým sportům zaslíbené, se začal rafting rozvíjet zkraje 90. let. Hned od začátku se čeští raftaři zařadili mezi světovou špičku a od té doby vozí ze světových šampionátů pravidelně medaile. Nejúspěšnější posádkou historie je česká posádka žen Jezinky, která má dva tituly absolutních mistryň světa a celkem osm zlatých medailí ze světových šampionátů. Členkou Jezinek, které dnes již nezávodí, byla i skautka Karolína Ptáčková (nyní Kocmanová). Ze skauta vzešli i členové posádky RK Troja, vítězů MS z roku 2003, Jan Trefný a Jiří Kavka.
Video: Jezinky Last Race s Kájou Ptáčkovou – Kocmanovou
V Česku se závodí na lehčích terénech (Sázava z Krhanic do Kamenného přívozu či Kamenice z Jesenného do Vyššího Brodu) či těžších pasážích (Kamenice z Plavů do Návarova) nebo extrémních úsecích (Čertovy proudy pod lipenskou přehradou). Závodní rafting není v žádném případě dostaveníčko uzavřené skupiny registrovaných závodníků, kteří celý svůj dosavadní život dělí mezi sjíždění extrémních řek a slalom či sjezd na divoké vodě. Vedle aktivních či bývalých závodníků z pevných lodí zde najdete celou řadu “turistů”, kteří mají vodu rádi, ale běžné víkendové sjíždění českých řek jejich touhu po adrenalinu příliš nenaplňuje. Raftové závody organizované Svazem vodáků ČR jsou otevřené pro všechny. Závodit mohou i dívky – pokud nedají dohromady čistě ženskou posádku, startují ve smíšené v kategorii mužů.
Na raftu je možné závodit od 12 let, pochopitelně na těch nejlehčích terénech. Juniorská kategorie je určena pro závodníky do 19 let.
Pro ježdění na raftu není nutné mít neustále po ruce slalomový kanál nebo divokou řeku. Naše úspěšné juniorské posádky RK Hodonín, Jiskra Havlíčkův Brod a Gymnázium Letohrad trénují převážně na klidné vodě a přesto přivezly z letošního ME v Bosně medaile. Trénovat se dá na rybníku, na klidném úseku řeky – kdekoliv. I ti nejlepší tráví půl roku od podzimu do jara ježděním na hladké vodě.
Zní to zajímavě, chtěl/a bych to zkusit. Co pro to mám udělat?
Začít raftovat je na první pohled celkem jednoduché. Sejdou se čtyři lidi, posadí se do raftu, zaberou, a jedou. Ovšem realita je (jak už to v životě bývá), trochu složitější.
Je potřeba mít víc než čtyři lidi posádky. Neustále někdo nemůže, přes zimu je pořád někdo nemocný.
Je potřeba mít někoho, kdo umí raft řídit a ostatní ho respektují. Ať již v pozici pádlujícího člena posádky nebo trenéra ze břehu. Čtyři lidé v posádce mají čtyři různé názory na to, kdo a co dělá špatně, takže ten raft nejede tak hezky rovně, jak si představovali. Je zbytečné trápit se a stagnovat jenom kvůli tomu, že není po ruce nikdo, kdo by poradil.
Abychom předešli těmto zbytečným komplikacím, nabízíme projekt partnerských posádek, které si vezmou patronát nad zájemci o rafting z řad skautů. V zimě lze trénovat společně, je možné se personálně doplňovat. Zkušení raftaři pomohou radou, ukážou správné záběry, mohou udělat společný trénink na šestkovém člunu.
Jak na to
- Domluvte se v oddíle, ve středisku, jestli dáte dohromady nějakou partu (klidně i smíšenou), která by měla zájem si rafting vyzkoušet. Když vás bude míň a nedáte dohromady posádku, nevadí. Obraťte se na Filipa Kolmana kolmanfil@gmail.com 777237149 a společně se pokusíme najít ve vašem okolí další “plonkové” zájemce. Je nutné počítat s tím, že ne každý, kdo o rafting projeví zájem, u toho vydrží. Propojování lidí, kteří nemají dostatek parťáků do posádky, je nezbytné.
- Ať dáte dohromady skupinu nebo jednotlivce (a budete mít zájem o partnerskou posádku – někdo má třeba v oddíle zkušeného vedoucího, který dokáže základy jízdy vysvětlit a posádku koučovat), obraťte se na Filipa a ten se vám bude snažit najít vhodné patrony.
- Pokud ve vašem okolí nebude vhodná partnerská posádka, budeme situaci řešit operativně (společný trénink s někým o víkendu, například). Rovněž není problém, když si posádka natočí jízdu na video, opřipomínkovat na dálku nedostatky v technice a poradit, jak dál.
Přílohy:
Videa od Standy Hájka:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL510E673A889EA48F
https://www.youtube.com/user/S55TAN/videos
Videa Jiskry Havlíčkův Brod:
https://www.youtube.com/channel/UCURChxIV5naT4PAhBenU7Ig
Videa RK Letohrad:
https://www.youtube.com/channel/UCHQOZkQNxSksPjVO9ZpUyVA/videos